Динамічний клас

В Хмельницькій області на диспансерному обліку у лікарів-офтальмологів перебуває біля 10 тисяч дітей віком 0-16 років. Безумовно, спеціальна школа, розрахована на 120 учнів, не може забезпечити всіх дітей. Та, напевно, і немає такої необхідності, адже переважна частина вад зору потребує періодичного, за часом не дуже тривалого, апаратного лікування. Ось і виникла у нас ідея створення динамічного оздоровчо-реабілітаційного класу, в який за рекомендацією обласної психолого-медико-педагогічної консультації обласне управління освіти та науки направляє дітей з вадами зору з усієї Хмельницької області.

Роботу по організації комплексної реабілітації в умовах оздоровчо-реабілітаційного динамічного класу було почато в квітні 2007 року відповідно до наказу управління освіти і науки Хмельницької обласної державної адміністрації від 02.04.2007 р. №159 «Про організацію комплексної реабілітації дітей з вадами зору в умовах динамічного оздоровчо-реабілітаційного класу».
Велику роботу по направленню дітей з вадами зору в оздоровчо-реабілітаційний динамічний клас здійснює обласна психолого-медико-педагогічна консультація, яка виявляє цих дітей та управління освіти і науки Хмельницької облдержадміністрації, яке дає направлення цим дітям. Оскільки клас є динамічним, то контингент учнів постійно змінюється. Відповідно  до графіку, перебування учнів одного віку в цьому класі триває 21 день. Це дає змогу протягом навчального року комплексну реабілітацію в оздоровчо-реабілітаційному динамічному класі пройти учням 1-11 класів з різних районів Хмельницької області.

Робота в класі включає в себе такі модулі:

 • діагностика;
 • аналіз;
 • прогнозування;
 • корекційно-розвиваюче навчання та виховання;
 • реабілітація та соціальна адаптація;
 • лікувально-профілактична робота.

Для учнів оздоровчо-реабілітаційного динамічного класу передбачені:

 • якісне навчання, відповідно до програми загальноосвітніх шкіл;
 • необхідне апаратне та медикаментозне лікування;
 • корекційні заняття з тифлопедагогом, логопедом;
 • робота з психологом;
 • робота з соціальним педагогом;
 • фізична реабілітація (масаж, заняття ЛФК, ритміка);
 • раціональне харчування та належне проживання.

Дані обстеження дитини, потреба в проведенні того чи іншого виду реабілітації, а також відмітка про проведення кореційно-відновлювальних та лікувально-профілактичних заходів заноситься в «Індивідуальну картку комплексної реабілітації в оздоровчо-реабілітаційному динамічному класі». Також в картку спеціалістами НВК записуються методичні рекомендації для батьків, педагогів щодо проведення корекційної роботи з дитиною дома та в школі.
За два роки комплексну реабілітацію в умовах оздоровчо-реабілітаційного класу пройшли 76 учнів з Городоцького, Шепетівського, Чемеровецького, Новоушицького, Віньковецького районів. У всіх учнів спостерігається покращення гостроти зору та підвищення рівня соціальної адаптації. За 21 день перебування в НВК учні знаходять нових знайомих, друзів, ходять на екскурсії, відвідують історичні місця міста Кам’янця-Подільського.
Створення оздоровчо-реабілітаційного динамічного класу дозволяє розширити систему освітньо-реабілітаційного простору для комплексної реабілітації, адаптації, оздоровлення дітей з вадами зору та реалізувати державну політику у сфері реабілітації цих дітей.

Результати:

За 2007-2012 рр. – комплексну реабілітацію пройшли більше ніж 350  учнів з Городоцького, Шепетівського, Чемеровецького, Новоушицького, Віньковецького, Ярмолинецького, Староконстянтинівського районів та м. Славути.

У всіх учнів  спостерігається покращення гостроти зору та підвищення рівня соціальної адаптації.